Товарна контрабанда, перетин кордону та цифровізація процесу замитнення: в ОДА відбувся діалог влади та бізнесу
24 жовтня в головній адмінбудівлі краю пройшла онлайн-зустріч з бізнесом на тему «Здійснення імпортно-експортних операцій в умовах воєнного стану».
Серед учасників – заступник голови ОДА Олександр Троханенко, президент Волинської торгово-промислової палати Олександр Смолич, начальниця управління організаційної роботи головного управління Державної податкової служби в області Олена Нікотіна, начальник відділу митного оформлення №2 митного поста «Луцьк» Волинської митниці Олег Гаган, заступник начальника управління-начальник відділу економічного розвитку департаменту економічного розвитку, зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів ОДА Андрій Ткачук, заступник начальника 6-го прикордонного Волинського загону Ігор Білан, заступник начальника відділу організації прикордонного контролю управління прикордонного контролю Сергій Котов та понад 80 представників волинського бізнесу.
Насамперед Олександр Троханенко розповів, що за перше півріччя 2024 року експорт товарів з області становив 406 млн доларів, а імпорт – 1,2 млрд доларів. Негативне сальдо складає 790 млн доларів.
«Волинська область зберігає активну зовнішню торгівлю, де основними партнерами виступають країни Європейського Союзу. Наразі спостерігається тенденція до зниження експорту, що супроводжується зростанням імпорту, – сказав заступник голови ОДА. – Ключовими експортними товарами є деревина, зернові культури та меблі, а імпортними – транспортні засоби та паливо».
Потому представники бізнесу ставили запитання до спікерів та озвучували пропозиції щодо тієї чи іншої проблеми. Зокрема, підприємців турбує товарна контрабанда, яка спотворює поняття конкуренції та створює загрозу для «білого» бізнесу.
Валентина Черниш, речниця Волинської митниці, зазначила, що з 1 липня 2024 року запроваджено кримінальну відповідальність за товарну контрабанду.
«Тепер така контрабанда відноситься до підслідності Бюро економічної безпеки. Тож, якщо у вас є факти контрабанди на ринку, будь ласка, звертайтеся в БЕБ. Зрозуміло, що коли буде порушуватися кримінальна справа, то митниця надасть всю інформацію по тому підприємству для слідчих. Головне не мовчати, а звертатися і ми разом зможемо це побороти», – сказала Валентина Черниш.
Водночас виконавчий директор ТЗОВ «Волвест груп» Петро Кульпач висловив пропозицію щодо виявлення таких недобросовісних підприємців.
«Я особисто зустрінуся з керівником БЕБ і запропоную механізм боротьби з контрабандою», – вислухавши бізнес, сказав заступник голови ОДА.
Також директор Бюро інвестиційних програм Олександр Бондаренко порушив питання повільного пропуску на кордоні, а саме з польського боку.

«В ідеалі пропускні операції в Україні та в Республіки Польща мають співпадати, аби був зрозумілий механізм перетинання кордону і часові параметри в’їзду-виїзду. На мій погляд, це пов’язано з тим, що пункти пропуску дійсно перевантажені експериментальними проектами та їх інфраструктура не відповідає вимогам сьогодення, – зазначив полковник Сергій Котов. – Обов’язково про це проблемне питання я доповім начальнику органу охорони кордону, у якого наступного тижня запланована зустріч з представником

прикордонної варти Республіки Польща».
Генеральний директор «СКФ-Україна» Богдан Волчок запитав присутніх про можливість цифровізації процесів замитнення та розмитнення.
«Наше підприємство є експортером, однак багато матеріалів ми й імпортуємо для виготовлення нашої продукції. Чи планується цифровізація процесів замитнення та розмитнення?», – поцікавився Богдан Волчок.
Гендиректору порадили звернутися листом до обласної державної адміністрації з цим питанням, аби порушити його перед Укртрансбезпекою.
Також під час зустрічі попросили сприяння ОДА у створенні паркувального майданчика у Ковелі для огляду вантажів на одержання фітосанітарного сертифікату. Олександр Троханенко зазначив, що облдержадміністрація вивчить це питання та допоможе у його вирішенні.
Окрім того, президент Волинської торгово-промислової палати закликав підприємців звертатися до відомства, яке покликане сприяти розвитку бізнесу, в тому числі у зовнішньо-економічній діяльності.
«Експорт для нас є важливою темою, багато є різних інструментів для його підтримки, для виходу на зовнішні ринки. Сьогодні є різноманітні програми, які дозволяють пройти навчання, вивчити додаткові інструменти, щоб пройти сертифікацію, знайти партнерів, розмістити свої пропозиції, кейси і таким чином вийти на зовнішній ринок. Все, що вам потрібно у зовнішньо-економічній діяльності – можете знайти у торгово-промисловій палаті. Ми завжди відкриті та готові до співпраці», – наголосив Олександр Смолич.
Водночас заступник начальника обласного управління «Ощадбанку» Андрій Мельник розповів, що банк має підписану угоду з Експортно-кредитним агентством, що страхує зовнішньоекономічні контакти.
«Це буде цікаво для виробників українського виробництва. Зокрема, фінансування зовнішнього контакту “Ощадбанк” проводить до 5 мільйонів гривень кредитування», – розповів Андрій Мельник.
Нагадаємо, що при Волинській ОВА створили платформу для діалогу бізнесом. Зустрічі з підприємцями проходитимуть регулярно в онлайн та офлайн форматах. Під час нарад кожен може донести свої пропозиції щодо покращення економічного клімату в регіоні та озвучити питання, які негативно впливають на розвиток підприємництва.