Цепа Юлія Володимирівна
Начальник відділу експертизи товарів
ВОЛИНСЬКА ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА ПАЛАТА
I. Судова експертиза – це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об’єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.
Законодавство України про судову експертизу складається із Закону “Про судову експертизу”, Інструкції про призначення та проведення судових експертиз, інших нормативно-правових актів.
Експерти Волинської ТПП проводять наступні види судових експертиз:
- Будівельно-технічна експертиза.
- Товарознавча експертиза.
- Земельно-технічна експертиза.
II. Товарознавча експертиза:
Діють на підставі Закону України “Про торгово-промислові палати в Україні”
Об’єкти товарознавчої експертизи:
будівельні, меблеві, ювелірні, косметичні, галантерейні, канцелярські товари, одяг, взуття, побутова техніка, фото-, радіо- та відеоапаратура і матеріали, оргтехніка та інші види товарів та обладнання.
- Експертиза з визначення кількості (комплектності) товару:
- визначення кількості наливних вантажів в залізничних вагонах, цистернах об’ємно-масовим методом;
- визначення кількості (ваги) товару в залізничних вагонах методом визначення маси брутто, тари и нетто;
- визначення кількості і стану упаковки в транспортних засобах товарів (цукор-пісок, мінеральні добрива в мішках та ін.);
- визначення комплектності і технічного стану обладнання, яке надходить в транспортних засобах (експерти визначають, чи є обладнання новим або було у користуванні, визначають ступінь зносу);
- визначення кількості товарів народного споживання та сировини, комплектності обладнання – перерахунком, зважуванням, замірами.
- Експертиза з визначення якості продовольчих і промислових товарів:
- якість продовольчих та промислових товарів (відбір зразків (проб), формування та пломбування контрольних зразків для проведення лабораторних досліджень в незалежних акредитованих лабораторіях на відповідність нормативним документам);
- якість продовольчих товарів (органолептичні показники, відбір проб для подальших лабораторних аналізів з метою визначення фізико-хімічних і мікробіологічних показників);
- якість промислових товарів, в тому числі на предмет визначення характеру дефектів (виробничі або ті, що виникли в наслідок неправильної експлуатації споживачем).
- Визначення норми виходу готової продукції (норми розходу сировини) при переробці товару:
- процентного вмісту вартості продукту для переробки у вартості готової продукції;
- вихід кількості готової продукції з сировини за договором на переробку продукту;
- Визначення технічного стану побутової техніки, якості товарів народного споживання, повернутих у період гарантійного строку експлуатації:
- визначення характеру виникнення дефектів в товарах в гарантійні терміни експлуатації (взуття, меблі, швейні вироби та інші);
- визначення дефектів виробничого характеру в товарах, що не мають гарантійних термінів експлуатації ( згідно з законом “Про захист прав споживачів”, в випадках наявності таких дефектів, споживач має право звернутися до продавця з претензією протягом двох років);
- визначення дефектів у виробах, виготовлених на індивідуальне замовлення (меблі, швейні вироби, вікна ПВХ);
- оцінка виробів, що пройшли хімічне чищення.
- Перевірка відповідності характеристик промислового обладнання технічним умовам контракту.
- Встановлення факту пошкодження рухомого майна (обладнання, товари народного споживання, сировина) та розміру завданого збитку.
- Визначення вартості товару на внутрішньому ринку України:
- визначення оптової/роздрібної ринкової вартості товару на внутрішньому ринку України;
- підтвердження відпускної вартості товару, що виготовляється підприємством;
- визначення дійсної ринкової вартості товару.
- Експертиза щодо підтвердження вартості при:
– підтвердження вартості товару в країні придбання чи походження (митної);
– підтвердження ціни, заявленої в договорі, прайс – листі, комерційній пропозиції;
– визначенні вартості товару на дату минулого періоду;
- 9. Проведення ідентифікації фактично отриманого товару.
- Участь у роботі комісій по знищенню неякісних товарів і товарів із закінченим терміном придатності.
- Експертиза з визначення фактичного виходу пиломатеріалів та якості лісопродукції.
- Визначення єдиного виробника продукції/послуг.
Також незалежна товарознавча експертиза проводиться і в разі виникаючих суперечок між виробниками і продавцями та споживачами при визначенні рівня якості того чи іншого товару в рамках Закону України «Про захист прав споживачів».
III. Оцінка майна
Відповідно до Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” висококваліфікований експерт надає широкий спектр послуг з експертної оцінки майна:
- Оцінки нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), в тому числі експертна грошова оцінка земельних ділянок.
- Оцінки машин і обладнання.
- Оцінки транспортних засобів.
- IV. Штрихове кодування товарів
Штрихове кодування є всесвітньо прийнятим засобом маркування товарів. Нанесений штриховий код дозволяє однозначно ідентифікувати товар та його виробника або дистриб’ютора. Наявність штрихового коду на товарах дозволяє автоматизувати облік, касове обслуговування, і є необхідним при автоматизації процесів транспортування і продажі.
Коли товар марковано штриховим кодом – його конкурентоспроможність значно зростає. Кожний ідентифікаційний номер є унікальним.
Штриховий код– це комбінація вертикальних смуг і цифр (розташування яких регламентовані певними правилами), що представляє собою той чи інший товар у закодованому вигляді. Код дозволяє швидко і точно зчитати інформацію про товар за допомогою електронного пристрою – сканера. Всесвітня система товарної нумерації GS1 – це інтегрована система всесвітніх стандартів, що забезпечує точну ідентифікацію товарів, послуг і торгових партнерів, а також інформаційні комунікації щодо них.
Система GS1, зокрема штрихове кодування, є спільною всесвітньою мовою торгових стосунків у будь-якій галузі та в будь-якій країні.
Роботу всесвітньої товарної нумерації координує та несе відповідальність за унікальність ідентифікаційних номерів (штрихкодів) Міжнародна організація GS1.Асоціація Товарної Нумерації України ”ДжіЕс1 Україна” є членом Міжнародної організації GS1 та її офіційним представником в Україні.
Експерт Відділу експертиз Волинської ТПП ТПП виконує функції Предcтавника Асоціації “ДжіЕс1 Україна” на території Волинської області згідно Договору про уповноваження на представництво № 14335 від 16 січня 2009 року.
Сфера послуг:
- Надання інформації про призначення всесвітньої системи товарної нумерації GS1, Міжнародну асоціацію GS1, асоціацію “ДжіЕс1 Україна”, їхні цілі та завдання, повноваження, структуру, умови членства.
- Консультації, довідки та методичні рекомендації щодо питань штрихового кодування та застосування всесвітньої системи товарної нумерації GS1.
- Сприяння у підготовці та оформленні необхідних документів щодо реєстрації суб’єктів господарювання в асоціації “ДжіЕс1 Україна”, укладання від імені асоціації відповідних договорів та додаткових угод на членство в асоціації “ДжіЕс1 Україна” та участь у всесвітній системі товарної нумерації GS1.
- Сприяння оформленню заявок щодо присвоєння товарам ідентифікаційних номерів GS1, опрацьовування даних заявок та сприяння в отриманні свідоцтв на присвоєнні ідентифікаційні номери GS1.
- Занесення суб’єктів господарювання та відомостей про товари в електронний банк даних.
- V. Визначення коду УКТЗЕД
Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) — складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої Номенклатури Європейського Союзу. Використовується митними органами України для класифікації (кодування) товарів при митному оформленні.
УКТ ЗЕД є невід’ємним доповненням до Закону України “Про митний тариф України” від 19.09.2013 № 584-VII.
Визначення коду дозволяє:
- правильно визначити ставку мита і розміри додаткових податків (ПДВ, акциз) та інших платежів;
- визначити режими імпорту-експорту товарів;
- спів ставити митні тарифи і статистичні дані по зовнішній торгівлі.
Волинська ТПП видає експертні висновки щодо кодів товарів згідно УКТ ЗЕД, які можуть використовуватись для:
- оформлення вантажних митних декларацій та сертифікатів походження товарів;
- оформлення ліцензій Міністерства економіки і дозвільних документів Міністерства екології;
- реєстрації зовнішньоекономічних контрактів;
- заповнення податкової звітності та в інших випадках.
Експертний висновок ТПП має статус офіційного документа і може бути використаний в суді при вирішенні спорів. При митному оформленні експертний висновок розглядається митними органами в якості додаткового джерела інформації.
- VI. Визначення коду за ДКПП/відповідність коду за КВЕД
Державний класифікатор продукції та послуг (ДКПП — ДК 016:2010) є в Україні складовою частиною Державної системи класифікації і кодування техніко-економічної та соціальної інформації. Класифікатор розроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.05.93 р №326 «Про концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики». Об’єктом класифікації в ДКПП є продукція (товари) і послуги, створені в результаті всіх видів економічної діяльності. Від правильного визначення коду за ДКПП залежить набір вимог для її виробництва, коректне формулювання предмета договору при укладенні контрактів і правильність заповнення податкової накладної.
Також код за ДКПП на послуги, що надаються підприємством, повинен відповідати кодам за КВЕД (Класифікатор видів економічної діяльності — ДК 009: 2010), прописаним в видах діяльності організації.
Цепа Юлія Володимирівна
Начальник відділу експертизи товарів
info@vcci.com.ua
+38 (0332) 240555
м. Луцьк, Київський майдан, 7